Начало Основна линия Ръководителят на Агенцията по рибарство и аквакултури д-р Николай Георгиев : Риболовният туризъм в България набира скорост
10732
Икономика

Ръководителят на Агенцията по рибарство и аквакултури д-р Николай Георгиев : Риболовният туризъм в България набира скорост

Риболовният туризъм в България става все по-популярен и дори надхвърля границите на страната, а годишно близо 250 000 са посещенията на българи и чужденци по водоемите във вътрешността на страната.Все повече граждани на Република Северна Македония избират този вид почивка в южната част на България.

| 17 Август 2024, 10:00 ч.
Ръководителят на Агенцията по рибарство и аквакултури д-р Николай Георгиев : Риболовният туризъм в България набира скорост
Ръководителят на Агенцията по рибарство и аквакултури д-р Николай Георгиев : Риболовният туризъм в България набира скорост
Снимка © БТА

Риболовният туризъм в България става все по-популярен и дори надхвърля границите на страната, а годишно близо 250 000 са посещенията на българи и чужденци по водоемите във вътрешността на страната. Все повече граждани на Република Северна Македония избират този вид почивка в южната част на България. Българите пък прекарват ваканцията си с въдица в Румъния. Годишните приходи за държавния бюджет само от любителски риболов са между 4 и 5 млн. лева. Това каза в интервю изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) д-р Николай Георгиев.

Общинският съвет разреши Община Монтана да ползва кредит от фонд "Флаг" за започването на проект "Мобилност и зелен транспорт в общините Враца и Монтана".

Проектът е част от Националния план за възстановяване и устойчивост и цели подкрепа на устойчивата градска мобилност и екосъобразния транспорт в региона. По него Община Монтана трябва да закупи шест електробуса и да изгради зарядни станции за тях.

Проектът е с продължителност 24 месеца, считано от април 2024 година и е на обща стойност 11 113 229,97 лева. За Община Монтана стойността на инвестицията е 4 703 290,26 лева, от които 3 520 197,23 лева е безвъзмездната финансова помощ и 1 183 093,03 лева са собствено финансиране.

За да бъдат осигурени тези средства, общинските съветници одобриха общината да вземе кредит в размер на 1 000 000 лева от фонд "Флаг", срокът за чието погасяване е 12 месеца.

По време среща, инициирана от областния управител Драгомир Драганов, отговорните ресорни институции заявиха готовност за обезпечаване на безопасността и реда на парламентарните избори на 27 октомври в Русенско.

"Очаква се ниска избирателна активност, поради което е важно да се вземат превантивни мерки срещу различните практики за купуване на гласове", каза областният управител на Русе Драгомир Драганов. 

Той добави, че се прави проверка с МВР и ГРАО, която до 16 септември да изясни дали има фрапиращи случаи за много регистрации на хора на един и същ адрес за вота на 27 октомври в региона. 

Директорът на Областната дирекция на МВР в крайдунавския град старши комисар Пламен Първанов заяви, че подготовка за организацията за обезпечаване на безопасността и реда на изборния процес е започнала много преди началото на предизборната кампания. Служителите на реда

Заради ремонта на Дунав мост при Русе в идните дни с още 200 метра ще бъде удължен затвореният за движение участък в едната лента. Това съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура". 

Припомняме, че началото на основния ремонт на Дунав мост при Русе бе поставено на 10 юли тази година. По тази причина в естакадната част на моста движението в продължение на 200 метра се извършва само в едната лента. Служители на "Гранична полиция" регулират превозните средства в района на строително-монтажните дейности.

От АПИ обясняват, че с предстоящото разширяване на ремонтните дейности общата дължина на затворения за движение участък в лентата за влизане в България ще бъде вече около 400 метра. Трафикът ще преминава регулирано от сигналисти в лентата за изход в посока Румъния. 

От Агенцията информират още, че досега са демонтирани 107 панела. Монтирани са 94 нови. Общо 5,

Всякакви изказвания на всякакви политически лидери за сключване на коалиция след изборите са абсолютна импровизация и отговорност за това могат да носят само хората, които изричат тези неща. Това написа във Фейсбук председателят на "Има такъв народ" (ИТН) Слави Трифонов.

Естествените партньори са тези, които бяхме в „сглобката“, плюс БСП и ИТН, каза пред журналисти в Народното събрание председателят на ГЕРБ Бойко Борисов по-рано днес.

Не съм водил никакви разговори с лидери на никакви други политически партии. Нито с Бойко Борисов, нито с който и да било друг, заявява Трифонов.

"Така че, всеки, който се изказва в момента, за неща, които ще се случат след изборите си измисля и ще си носи последствията за това, което ще се случи после. Трябва да минат изборите, да стане ясно, в тази ненормална ситуация, как ще гласува суверенът и ако има каквито и да бил

Президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев ще посети авиобаза „Граф Игнатиево“ днес и в събота и ще направи демонстрационен полет на изтребител F-16 на 13 септември по покана на Военновъздушните сили на САЩ, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

В петък в авиобазата „Граф Игнатиево“ държавният глава ще удостои с Почетен знак на президента бригаден генерал Тад Кларк, командир на 31-во изтребително авиокрило от Военновъздушните сили на САЩ в авиобазата в Авиано, Италия. Отличието е за значимия му принос към стратегическото сътрудничество в областта на отбраната между България и САЩ.

В събота, 14 септември, от 10:00 ч. Румен Радев ще бъде гост на открития летателен ден в „Граф Игнатиево“ по случай 20 години от приемането на България в НАТО и 35 години от приемането на самолета МиГ-29 на въоръжение в

През последните години интересът към риболовния туризъм се увеличава, той нараства не само на територията на нашата страна, а активен риболовен туризъм се наблюдава във всички държави от Източна Европа, отбеляза Георгиев. 

По данни на регионалните структури на ИАРА в Благоевград и Сандански много македонски граждани си купуват седмичен билет за улов на риба, който е на доста ниска цена от 4 лева. Интересът на тези туристи е към пъстървовите видове риба по българските високопланински реки в Пирин и в Родопите.

Изпълнителният директор на Агенцията съобщи, че за 2023 г. са били продадени 242 595 риболовни билета. По думите му това означава, че освен хората, които идват в България за риболовен туризъм, голям процент от населението на страната съвместява този спорт с почивката си.

За първите шест месеца на тази година продадените билети са 132 000. Ако се запази тази тенденция до края на годината, ще имаме почти с 20 000 риболовни билета повече, продадени тази спрямо предходната година, посочи Георгиев. Той отбеляза, че статистика за чуждестранните посетители трудно може да се направи, защото освен Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури, всеки риболовен магазин, който има сключен договор с Агенцията, може да продава билети. Риболовни билети продават и различните рибарски сдружения в страната. За да бъдат системно обобщавани подобни данни, е необходим и допълнителен административен капацитет на Агенцията, посочи изпълнителният й директор.

Цените на билетите

Дърво е паднало днес следобед на ул. "Любен Каравелов" 17, между ул. "Граф Игнатиев" и ул. "Ген. Паренсов", .

Дървото, липа, не е било сухо, а видимо зелено, казаха от Столичната община. На място са изпратени екипи на полицията и пожарната. Предстои да бъде извършено обследване от дирекция "Зелена система" на Столичната община.

Няма пострадали и материални щети. Движението в района за кратко беше преустановено.

Очевидци разказаха, че са чули силен пукот, след което са видели как дървото пада върху пътното платно и тротоара.

Потенциалът на икономическите взаимоотношения между България и Република Турция е огромен и все още не е използван максимално, обяви днес във Враца председателят на Управителния съвет на Българско-турската търговско индустриална камара (БТТИК) Бурхан Немутлу, по време на регионалния бизнес форум "Възможности за финансиране и развитие на бизнеса в региона". Камарата е сред организациите, подкрепили провеждането на събитието.

По думите на Немутлу търговско-икономическите отношения между двете страни се движат в положителна посока и Турция е един от водещите партньори на страната ни. Високата икономическа активност между двете държави се определя и от географската близост, и от потенциала на турската икономика и пазар. В България работят около 70 големи турски компании, чиито инвестиции са над 2 млрд. евро, а откритите работни места са над 15 хиляди, каза председателят.

"Ис

„Няма международен форум, на който да не се поема ангажимент, че България трябва да направи поредното дарение в името на Украйна, което струва вече милиарди на българския бюджет. Тези пожертвования и тези дарения постоянно нарастват и вече ситуацията е такава, че сме напът да приведем в жертва българските въоръжени сили и българската държавност“, заяви председателят на „Възраждане“ Костадин Костадинов в декларация от парламентарната трибуна. Под заплаха е гарантирането на националния ни суверенитет, смятат от партията.

„Нашите въоръжени сили са поставени в ситуация, при която не могат да изпълнят конституционното си задължение да защитят както териториалната цялост, така и държавната независимост. Все по-често чуваме заявления, че съюзниците ни гарантират нашата защита и отбрана. Не армията, не българите, не българската държава, а съюзниците ни&ldq

С народни танци и демонстрация как се е мачкало гроздето за виното едно време, тази вечер, във Враца бе открит традиционният есенен панаир. В 135-ото му издание участват 150 търговци, занаятчии и фермери от 25 града в страна, обявиха организаторите от Община Враца. Гроздето за демонстрацията бе от местния сорт „врачански мискет“, от което се прави известното по света вино Врачанска теменуга, обясни кметът на Враца Калин Каменов.

„Традициите, с които е свързван нашият град, трябва да бъдат спазвани и съхранявани. Неслучайно в нашата програма на панаира всяка година залагаме на български традиции, залагаме на българското, залагаме и на популярното“, каза още Каменов и откри панаира с думите: „Да е със здраве, да е весел, забавен, ползотворен за търговците и успешен за всички нас!“

Първият панаир е бил организиран на този ден преди 135 го

Седмица на отворените врати „Прегледай се за туберкулоза“ ще направят в МБАЛ „Д-р Стамен Илиев“ в Монтана, съобщиха от Регионалната здравна инспекция (РЗИ).

В дните от 16 до 20 септември между 13:00 и 16:00 часа всеки желаещ ще може да се прегледа безплатно за туберкулоза в отделението по пневмология и фтизиатрия. На посетилите на консултативния кабинет ще се предлага скрининг за туберкулоза чрез анкета, консултации, както и допълнителни прегледи и изследвания на съмнителните за туберкулоза лица.

От РЗИ уточниха, че от началото на годината в област Монтана има регистрирани 12 случая на туберкулоза, заболелите са 8 мъже и 4 жени на възраст между 28 и 81 години. За 2023 година регистрираните случаи са общо 21, от които пет жени и 16 мъже на възраст между 25 и 88 години.

Годишният билет за риболов сега струва 25 лева. Билетът за мъже над 65 години и за жени над 60 години е 12,50 лева, 6-месечният стандартен билет е 15 лева, месечният - 8 лева, а седмичният - 4 лева. Агенцията издава и безплатни билети за любителски риболов за хора с увреждания и за деца до 14 години. Политиката на Агенцията от последните години е да запали родителите да водят децата си да практикуват риболов. За началото на тази учебна година от Агенцията са планирали в училищата в по-големите градове на страната, в часовете по биология, да раздадат на децата плакети на рибите в България.

Легалните рибарници в България

На територията на страната към момента има 668 броя активни рибовъдни стопанства за сладководна аквакултура, която е доминираща, и основно става дума за шаранови стопанства, разказа изпълнителният директор на Агенцията. Заедно с този вид риба се отглежда и пъстърва, и бял толстолоб, бял амур, а основно в Родопите, Стара планина и Пирин се развъжда дъгова и балканска пъстърва. Вече се появяват и стопанства за европейски или американски сом, например близо до Варна, както и за щуки. В последните години се разкриват и стопанства за различни есетрови риби - руска и сибирска, веслонос, които също могат да се открият край Варна, язовирите "Студен кладенец", "Кърджали" и в "Огоста", където е най-голямото есетрово стопанство на Балканите, каза Георгиев. Разцветът на тези рибни стопанства е заради еврофинансирането по ресорна програма в последните програмни периоди, в това число и за този.

Удобствата за туристите

На много места в страната край рибарниците има изградени беседки и барбекюта, има и такива, където е позволено отсядането с палатки или каравани с осигурен достъп до електричество. Ако човек търси подобно преживяване, в страната има достатъчно места, които да посети, коментира Георгиев. Той обаче посочи, че досега не са водени разговори с Министерството на туризма за съвместни действия за стимулирането на риболовния туризъм в България. Ако такива разговори се инициират на ниво министерства, ние бихме откликнали и бихме дали добрите примери в страната, бихме помогнали за установяването на контакти между рибарниците и туроператорите, коментира Георгиев.

Този вид туризъм би съдействал за удължаването на летния туристически сезон, защото най-добрият период на практикуването му започва през есента, когато температурата на водата вече е между 18 и 22 градуса. Тогава рибата става много по-активна в търсене на храна преди зимата.

Географското разпределение

Най-много рибарници има в Южна България, защото там температурата е с около 4-5 градуса по-висока целогодишно. Освен това полупланинските и високопланинските язовири са по-дълбоки и студени, а тези, които са разположени в територията на Тракия основно, са по-плитки, топли, особено на места, където имат ТЕЦ и ВЕЦ, те са целогодишно топли. Това позволява на рибата цяла година да е активна и да се размножава повече, коментира Георгиев. Това са сред причините най-развитите рибни стопанства да са в Южна България край Стара Загора, Пловдив, Сливен, Пазарджик, Кърджали. 

Климатичните проблеми

Анализите на температурата на водата в тези рибарници показват, че тя постепенно се повишава, достигайки 29-30 градуса, отчита се намаление на кислорода в нея, в резултат на което рибата започва да измира. Проблем има и в няколкото стратегически язовира в Южна България, в които водата е намаляла четири път под нормалното си равнище, което също се отразява негативно на живота на водните организми, каза Георгиев. По думите му в момента Агенцията е затрупана със сигнали за бедстващи или измиращи риби в язовир "Пясъчник", както и в поне седем-осем реки в южната част на страната. Освен да се чака дъжд, в садковите стопанства по закон е предвидено при критично водно равнище садките да се изместват в по-дълбоката част на водоемите, като това вече се прави в язовирите "Копринка" и "Жребчево".

Борбата с недобросъвестните рибари

Агенцията извършва минимум два пъти в годината проверки на рибните стопанства - през пролетта и за Никулден. Извън тези проверки при зарибяването във всички видове водоеми е задължително присъствието на служител на Агенцията, който да установи наличието на ветеринарно-медицински сертификат, че рибата няма заболяване. Зарибяването не било ефективно, ако не се прилага така нареченият режим хвани-пусни, според който рибарят може да задържи един екземпляр от по-едрите видове риба, а останалата част от улова трябва да се върне във водоемите.

За съжаление в България криминализирано деяние е само уловът с ток, с взривни вещества, а останалите нарушения попадат в графата административни, коментира изпълнителният директор на Агенцията. По тази причина с промените в ресорния закон се предлага санкциите, които и сега не са малки и могат да достигнат до 4000 лева, да станат доста по-сурови и не толкова във финансовата си част, а в посока на криминализиране на определени деяния, обясни Георгиев. Той даде пример с рибар с влезли в сила 21 наказателни постановления за хиляди левове за улов с мрежи, като сумите не могат да се съберат, защото извършителят няма средства. Подобни примери, по-думите на Георгиев, създават в обществото усещане за безнаказаност и водят до задълбочаване на проблемите с незаконния улов.

Увеличаване на правомощията на служителите на Агенцията

Изпълнителният директор на ИАРА съобщи, че с преминалата вече обществено обсъждане наредба, подготвена от МВР, се предлага да се вменят допълнителни правомощия на близо 170-те служители на Агенцията, които отговарят за рибарството и контрола. От ИАРА са предложили да има звукова и светлинна сигнализация на служебните им автомобили. Искаме специален режим на движение на автомобилите - такива, каквито имат служителите на Агенцията по горите, каза Георгиев. Настоява се инспекторите на ИАРА да получат правото да задържат бракониери и да могат принудително да ги отвеждат до най-близкия полицейски участък. Искаме да имаме и стоп палки, каза изпълнителният директор. Той мотивира предложенията с фактите, че бракониерите обикновено се движат групово, те много често са въоръжени с хладно оръжие, сред тях има агресивни и пияни.

Нормативните промени

Агенцията и земеделското министерство работят по промяна на Закона за рибарство и аквакултури, с които да се предвиди възможността реки да бъдат отдавани за стопанисване на риболовни сдружения, които да се грижат за зарибяването им и да имат право сами да определят цената на билетите. По предложените законови промени се водят разговори и с Националния съюз на ловците и на риболовците.

Законът не е променян почти от 20 години с изключение на "козметичен" ремонт през 2018 г., както и изменения от 2003 и 2006 г., каза изпълнителният директор на ИАРА. В предложените промени Агенцията е ползвала опита на Румъния, Словакия, Словения, Хърватия по отношение на стопанисването на рибния ресурс, който, също както и в България, е изключителна държавна собственост. В Румъния например всички водоеми от вътрешността се стопанисват от местните ловно-рибарски дружинки или сдружения, разказа Георгиев. Тези организации отговарят за определени участъци от реките и имат ангажимент към зарибяването им и охраната. Те имат права и да определят цена на различните билети, в зависимост от това какви видове риби се срещат, дали са благородни или са "плевелни". В момента Агенцията отговаря за всички водоеми във вътрешността на страната, по Дунав и морето. Георгиев отбеляза, че в България сдружения стопанисват само няколко големи язовира - "Копринка", "Сопот", "Дъбника" и "Горен Дъбник" до Плевен. Сред причините за предложените нормативни проблеми е кадровият дефицит и натовареността на служителите на Агенцията, основно в борбата с недобросъвестните рибари.

Повече ли ще се плаща за ловене на риба

Изпълнителният директор на ИАРА посочи, че цената на годишния билет, която е 25 лева, не е променяна от повече от 20 години. Ако сравним с всички страни около нас, цената на нашия билет е най-ниска, като я съотнесем с цената на шарана, пъстървата или на морските риби, излиза, че в България едногодишният билет е горе-долу на цената на един шаран, коментира Георгиев. По думите му е редно тази цена да се индексира, както и цените на всички услуги, предлагани от Агенцията. Индексация е необходима и на цените за стопански риболов. Изпълнителният директор на ИАРА не се ангажира с това колко ще поскъпне билетът, но даде пример с Република Северна Македония, където годишният билет струва между 3 и 4 пъти повече от българския.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Два сигнала за младежи в нетрезво състояние са приети в дежурната част на Районно управление - Шумен днес
Два сигнала за младежи във видимо нетрезво състояние са приети днес в дежурната част на Районно управление - Шумен, съобщиха от Областната дирекция на МВР - Шумен. Единият сигнал е ...
В Прищина отбелязват Международния ден на демокрацията, критикуват правителството за нарушаване на демократичните ценности
Парламентът на Косово отбеляза Международния ден на демокрацията под мотото „Ефективно управление на изкуствения интелект на всички нива“. Председателят на парламента Г ...
Безплатен курс за специалност „Здравен асистент“ за безработни организират от болница „Дева Мария“ в Бургас
Безплатен курс за обучение по професия „Здравен асистент“ за безработни организират от Университетската многопрофилна болница за активно лечение (УМБАЛ) „Дева Мар ...
Министър Росен Карадимов увери, че ЦИК има пълната подкрепа на Министерския съвет, каза Камелия Нейкова
Служебният министър на иновациите и растежа Министър Росен Карадимов увери, че Централната избирателна комисия (ЦИК) има пълната подкрепа на Министерския съвет, така че продължавам ...
Окръжният съд във Враца постави в ареста обвинен за наркоразпространение 28-годишен мъж
Окръжният съд във Враца остави в ареста млад мъж, обвинен в държане на наркотици с цел разпространение, съобщиха от съдебната институция. Съдът е постановил най-тежката мярка за не ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Върховният административен съд остави без разглеждане две жалби на ДПС срещу решения на ЦИК
Върховният административен съд (ВАС) остави без разглеждане две жалби на политическа партия "Движение за права и свободи" срещу решения на Централната избирателна комисия (ЦИК) за ...
Пернишката фондация "П.У.Л.С." отбелязва четвърт век от създаването си
През тази година пернишката фондация "П.У.Л.С." ще отбележи своята 25-годишнина, съобщи Юлия Андонова - директор „Развитие и комуникации“ в неправителствената организа ...
Рекорден бюджет от 5 300 000 лева за граждански проекти е отделила Столичната община, написа кметът Васил Терзиев
Рекорден бюджет от 5 300 000 лева за граждански проекти е отделила Столична община, написа кметът на София Васил Терзиев в профила си във Фейсбук. „Независимо дали имате пред ...
Бус с незаконни мигранти катастрофира на бул. „Ботевградско шосе“ в София
Бус с 10 незаконни мигранти катастрофира на бул. „Ботевградско шосе“ в София, съобщиха от Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР). Шофьорът на буса не се е под ...
Два сигнала за младежи в нетрезво състояние са приети в дежурната част на Районно управление - Шумен днес
Два сигнала за младежи във видимо нетрезво състояние са приети днес в дежурната част на Районно управление - Шумен, съобщиха от Областната дирекция на МВР - Шумен. Единият сигнал е ...
Тикер в 22:42 ч.
Върховният административен съд (ВАС) остави без разглеждане две жалби на политич ...
Начало Основна линия
10732
Икономика

Ръководителят на Агенцията по рибарство и аквакултури д-р Николай Георгиев : Риболовният туризъм в България набира скорост

Риболовният туризъм в България става все по-популярен и дори надхвърля границите на страната, а годишно близо 250 000 са посещенията на българи и чужденци по водоемите във вътрешността на страната.Все повече граждани на Република Северна Македония избират този вид почивка в южната част на България.

| 17 Август 2024, 10:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Ръководителят на Агенцията по рибарство и аквакултури д-р Николай Георгиев : Риболовният туризъм в България набира скорост
Ръководителят на Агенцията по рибарство и аквакултури д-р Николай Георгиев : Риболовният туризъм в България набира скорост
Снимка © БТА

Риболовният туризъм в България става все по-популярен и дори надхвърля границите на страната, а годишно близо 250 000 са посещенията на българи и чужденци по водоемите във вътрешността на страната. Все повече граждани на Република Северна Македония избират този вид почивка в южната част на България. Българите пък прекарват ваканцията си с въдица в Румъния. Годишните приходи за държавния бюджет само от любителски риболов са между 4 и 5 млн. лева. Това каза в интервю изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) д-р Николай Георгиев.

Общинският съвет разреши Община Монтана да ползва кредит от фонд "Флаг" за започването на проект "Мобилност и зелен транспорт в общините Враца и Монтана".

Проектът е част от Националния план за възстановяване и устойчивост и цели подкрепа на устойчивата градска мобилност и екосъобразния транспорт в региона. По него Община Монтана трябва да закупи шест електробуса и да изгради зарядни станции за тях.

Проектът е с продължителност 24 месеца, считано от април 2024 година и е на обща стойност 11 113 229,97 лева. За Община Монтана стойността на инвестицията е 4 703 290,26 лева, от които 3 520 197,23 лева е безвъзмездната финансова помощ и 1 183 093,03 лева са собствено финансиране.

За да бъдат осигурени тези средства, общинските съветници одобриха общината да вземе кредит в размер на 1 000 000 лева от фонд "Флаг", срокът за чието погасяване е 12 месеца.

По време среща, инициирана от областния управител Драгомир Драганов, отговорните ресорни институции заявиха готовност за обезпечаване на безопасността и реда на парламентарните избори на 27 октомври в Русенско.

"Очаква се ниска избирателна активност, поради което е важно да се вземат превантивни мерки срещу различните практики за купуване на гласове", каза областният управител на Русе Драгомир Драганов. 

Той добави, че се прави проверка с МВР и ГРАО, която до 16 септември да изясни дали има фрапиращи случаи за много регистрации на хора на един и същ адрес за вота на 27 октомври в региона. 

Директорът на Областната дирекция на МВР в крайдунавския град старши комисар Пламен Първанов заяви, че подготовка за организацията за обезпечаване на безопасността и реда на изборния процес е започнала много преди началото на предизборната кампания. Служителите на реда

Заради ремонта на Дунав мост при Русе в идните дни с още 200 метра ще бъде удължен затвореният за движение участък в едната лента. Това съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура". 

Припомняме, че началото на основния ремонт на Дунав мост при Русе бе поставено на 10 юли тази година. По тази причина в естакадната част на моста движението в продължение на 200 метра се извършва само в едната лента. Служители на "Гранична полиция" регулират превозните средства в района на строително-монтажните дейности.

От АПИ обясняват, че с предстоящото разширяване на ремонтните дейности общата дължина на затворения за движение участък в лентата за влизане в България ще бъде вече около 400 метра. Трафикът ще преминава регулирано от сигналисти в лентата за изход в посока Румъния. 

От Агенцията информират още, че досега са демонтирани 107 панела. Монтирани са 94 нови. Общо 5,

Всякакви изказвания на всякакви политически лидери за сключване на коалиция след изборите са абсолютна импровизация и отговорност за това могат да носят само хората, които изричат тези неща. Това написа във Фейсбук председателят на "Има такъв народ" (ИТН) Слави Трифонов.

Естествените партньори са тези, които бяхме в „сглобката“, плюс БСП и ИТН, каза пред журналисти в Народното събрание председателят на ГЕРБ Бойко Борисов по-рано днес.

Не съм водил никакви разговори с лидери на никакви други политически партии. Нито с Бойко Борисов, нито с който и да било друг, заявява Трифонов.

"Така че, всеки, който се изказва в момента, за неща, които ще се случат след изборите си измисля и ще си носи последствията за това, което ще се случи после. Трябва да минат изборите, да стане ясно, в тази ненормална ситуация, как ще гласува суверенът и ако има каквито и да бил

Президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев ще посети авиобаза „Граф Игнатиево“ днес и в събота и ще направи демонстрационен полет на изтребител F-16 на 13 септември по покана на Военновъздушните сили на САЩ, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

В петък в авиобазата „Граф Игнатиево“ държавният глава ще удостои с Почетен знак на президента бригаден генерал Тад Кларк, командир на 31-во изтребително авиокрило от Военновъздушните сили на САЩ в авиобазата в Авиано, Италия. Отличието е за значимия му принос към стратегическото сътрудничество в областта на отбраната между България и САЩ.

В събота, 14 септември, от 10:00 ч. Румен Радев ще бъде гост на открития летателен ден в „Граф Игнатиево“ по случай 20 години от приемането на България в НАТО и 35 години от приемането на самолета МиГ-29 на въоръжение в

През последните години интересът към риболовния туризъм се увеличава, той нараства не само на територията на нашата страна, а активен риболовен туризъм се наблюдава във всички държави от Източна Европа, отбеляза Георгиев. 

По данни на регионалните структури на ИАРА в Благоевград и Сандански много македонски граждани си купуват седмичен билет за улов на риба, който е на доста ниска цена от 4 лева. Интересът на тези туристи е към пъстървовите видове риба по българските високопланински реки в Пирин и в Родопите.

Изпълнителният директор на Агенцията съобщи, че за 2023 г. са били продадени 242 595 риболовни билета. По думите му това означава, че освен хората, които идват в България за риболовен туризъм, голям процент от населението на страната съвместява този спорт с почивката си.

За първите шест месеца на тази година продадените билети са 132 000. Ако се запази тази тенденция до края на годината, ще имаме почти с 20 000 риболовни билета повече, продадени тази спрямо предходната година, посочи Георгиев. Той отбеляза, че статистика за чуждестранните посетители трудно може да се направи, защото освен Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури, всеки риболовен магазин, който има сключен договор с Агенцията, може да продава билети. Риболовни билети продават и различните рибарски сдружения в страната. За да бъдат системно обобщавани подобни данни, е необходим и допълнителен административен капацитет на Агенцията, посочи изпълнителният й директор.

Цените на билетите

Дърво е паднало днес следобед на ул. "Любен Каравелов" 17, между ул. "Граф Игнатиев" и ул. "Ген. Паренсов", .

Дървото, липа, не е било сухо, а видимо зелено, казаха от Столичната община. На място са изпратени екипи на полицията и пожарната. Предстои да бъде извършено обследване от дирекция "Зелена система" на Столичната община.

Няма пострадали и материални щети. Движението в района за кратко беше преустановено.

Очевидци разказаха, че са чули силен пукот, след което са видели как дървото пада върху пътното платно и тротоара.

Потенциалът на икономическите взаимоотношения между България и Република Турция е огромен и все още не е използван максимално, обяви днес във Враца председателят на Управителния съвет на Българско-турската търговско индустриална камара (БТТИК) Бурхан Немутлу, по време на регионалния бизнес форум "Възможности за финансиране и развитие на бизнеса в региона". Камарата е сред организациите, подкрепили провеждането на събитието.

По думите на Немутлу търговско-икономическите отношения между двете страни се движат в положителна посока и Турция е един от водещите партньори на страната ни. Високата икономическа активност между двете държави се определя и от географската близост, и от потенциала на турската икономика и пазар. В България работят около 70 големи турски компании, чиито инвестиции са над 2 млрд. евро, а откритите работни места са над 15 хиляди, каза председателят.

"Ис

„Няма международен форум, на който да не се поема ангажимент, че България трябва да направи поредното дарение в името на Украйна, което струва вече милиарди на българския бюджет. Тези пожертвования и тези дарения постоянно нарастват и вече ситуацията е такава, че сме напът да приведем в жертва българските въоръжени сили и българската държавност“, заяви председателят на „Възраждане“ Костадин Костадинов в декларация от парламентарната трибуна. Под заплаха е гарантирането на националния ни суверенитет, смятат от партията.

„Нашите въоръжени сили са поставени в ситуация, при която не могат да изпълнят конституционното си задължение да защитят както териториалната цялост, така и държавната независимост. Все по-често чуваме заявления, че съюзниците ни гарантират нашата защита и отбрана. Не армията, не българите, не българската държава, а съюзниците ни&ldq

С народни танци и демонстрация как се е мачкало гроздето за виното едно време, тази вечер, във Враца бе открит традиционният есенен панаир. В 135-ото му издание участват 150 търговци, занаятчии и фермери от 25 града в страна, обявиха организаторите от Община Враца. Гроздето за демонстрацията бе от местния сорт „врачански мискет“, от което се прави известното по света вино Врачанска теменуга, обясни кметът на Враца Калин Каменов.

„Традициите, с които е свързван нашият град, трябва да бъдат спазвани и съхранявани. Неслучайно в нашата програма на панаира всяка година залагаме на български традиции, залагаме на българското, залагаме и на популярното“, каза още Каменов и откри панаира с думите: „Да е със здраве, да е весел, забавен, ползотворен за търговците и успешен за всички нас!“

Първият панаир е бил организиран на този ден преди 135 го

Седмица на отворените врати „Прегледай се за туберкулоза“ ще направят в МБАЛ „Д-р Стамен Илиев“ в Монтана, съобщиха от Регионалната здравна инспекция (РЗИ).

В дните от 16 до 20 септември между 13:00 и 16:00 часа всеки желаещ ще може да се прегледа безплатно за туберкулоза в отделението по пневмология и фтизиатрия. На посетилите на консултативния кабинет ще се предлага скрининг за туберкулоза чрез анкета, консултации, както и допълнителни прегледи и изследвания на съмнителните за туберкулоза лица.

От РЗИ уточниха, че от началото на годината в област Монтана има регистрирани 12 случая на туберкулоза, заболелите са 8 мъже и 4 жени на възраст между 28 и 81 години. За 2023 година регистрираните случаи са общо 21, от които пет жени и 16 мъже на възраст между 25 и 88 години.

Годишният билет за риболов сега струва 25 лева. Билетът за мъже над 65 години и за жени над 60 години е 12,50 лева, 6-месечният стандартен билет е 15 лева, месечният - 8 лева, а седмичният - 4 лева. Агенцията издава и безплатни билети за любителски риболов за хора с увреждания и за деца до 14 години. Политиката на Агенцията от последните години е да запали родителите да водят децата си да практикуват риболов. За началото на тази учебна година от Агенцията са планирали в училищата в по-големите градове на страната, в часовете по биология, да раздадат на децата плакети на рибите в България.

Легалните рибарници в България

На територията на страната към момента има 668 броя активни рибовъдни стопанства за сладководна аквакултура, която е доминираща, и основно става дума за шаранови стопанства, разказа изпълнителният директор на Агенцията. Заедно с този вид риба се отглежда и пъстърва, и бял толстолоб, бял амур, а основно в Родопите, Стара планина и Пирин се развъжда дъгова и балканска пъстърва. Вече се появяват и стопанства за европейски или американски сом, например близо до Варна, както и за щуки. В последните години се разкриват и стопанства за различни есетрови риби - руска и сибирска, веслонос, които също могат да се открият край Варна, язовирите "Студен кладенец", "Кърджали" и в "Огоста", където е най-голямото есетрово стопанство на Балканите, каза Георгиев. Разцветът на тези рибни стопанства е заради еврофинансирането по ресорна програма в последните програмни периоди, в това число и за този.

Удобствата за туристите

На много места в страната край рибарниците има изградени беседки и барбекюта, има и такива, където е позволено отсядането с палатки или каравани с осигурен достъп до електричество. Ако човек търси подобно преживяване, в страната има достатъчно места, които да посети, коментира Георгиев. Той обаче посочи, че досега не са водени разговори с Министерството на туризма за съвместни действия за стимулирането на риболовния туризъм в България. Ако такива разговори се инициират на ниво министерства, ние бихме откликнали и бихме дали добрите примери в страната, бихме помогнали за установяването на контакти между рибарниците и туроператорите, коментира Георгиев.

Този вид туризъм би съдействал за удължаването на летния туристически сезон, защото най-добрият период на практикуването му започва през есента, когато температурата на водата вече е между 18 и 22 градуса. Тогава рибата става много по-активна в търсене на храна преди зимата.

Географското разпределение

Най-много рибарници има в Южна България, защото там температурата е с около 4-5 градуса по-висока целогодишно. Освен това полупланинските и високопланинските язовири са по-дълбоки и студени, а тези, които са разположени в територията на Тракия основно, са по-плитки, топли, особено на места, където имат ТЕЦ и ВЕЦ, те са целогодишно топли. Това позволява на рибата цяла година да е активна и да се размножава повече, коментира Георгиев. Това са сред причините най-развитите рибни стопанства да са в Южна България край Стара Загора, Пловдив, Сливен, Пазарджик, Кърджали. 

Климатичните проблеми

Анализите на температурата на водата в тези рибарници показват, че тя постепенно се повишава, достигайки 29-30 градуса, отчита се намаление на кислорода в нея, в резултат на което рибата започва да измира. Проблем има и в няколкото стратегически язовира в Южна България, в които водата е намаляла четири път под нормалното си равнище, което също се отразява негативно на живота на водните организми, каза Георгиев. По думите му в момента Агенцията е затрупана със сигнали за бедстващи или измиращи риби в язовир "Пясъчник", както и в поне седем-осем реки в южната част на страната. Освен да се чака дъжд, в садковите стопанства по закон е предвидено при критично водно равнище садките да се изместват в по-дълбоката част на водоемите, като това вече се прави в язовирите "Копринка" и "Жребчево".

Борбата с недобросъвестните рибари

Агенцията извършва минимум два пъти в годината проверки на рибните стопанства - през пролетта и за Никулден. Извън тези проверки при зарибяването във всички видове водоеми е задължително присъствието на служител на Агенцията, който да установи наличието на ветеринарно-медицински сертификат, че рибата няма заболяване. Зарибяването не било ефективно, ако не се прилага така нареченият режим хвани-пусни, според който рибарят може да задържи един екземпляр от по-едрите видове риба, а останалата част от улова трябва да се върне във водоемите.

За съжаление в България криминализирано деяние е само уловът с ток, с взривни вещества, а останалите нарушения попадат в графата административни, коментира изпълнителният директор на Агенцията. По тази причина с промените в ресорния закон се предлага санкциите, които и сега не са малки и могат да достигнат до 4000 лева, да станат доста по-сурови и не толкова във финансовата си част, а в посока на криминализиране на определени деяния, обясни Георгиев. Той даде пример с рибар с влезли в сила 21 наказателни постановления за хиляди левове за улов с мрежи, като сумите не могат да се съберат, защото извършителят няма средства. Подобни примери, по-думите на Георгиев, създават в обществото усещане за безнаказаност и водят до задълбочаване на проблемите с незаконния улов.

Увеличаване на правомощията на служителите на Агенцията

Изпълнителният директор на ИАРА съобщи, че с преминалата вече обществено обсъждане наредба, подготвена от МВР, се предлага да се вменят допълнителни правомощия на близо 170-те служители на Агенцията, които отговарят за рибарството и контрола. От ИАРА са предложили да има звукова и светлинна сигнализация на служебните им автомобили. Искаме специален режим на движение на автомобилите - такива, каквито имат служителите на Агенцията по горите, каза Георгиев. Настоява се инспекторите на ИАРА да получат правото да задържат бракониери и да могат принудително да ги отвеждат до най-близкия полицейски участък. Искаме да имаме и стоп палки, каза изпълнителният директор. Той мотивира предложенията с фактите, че бракониерите обикновено се движат групово, те много често са въоръжени с хладно оръжие, сред тях има агресивни и пияни.

Нормативните промени

Агенцията и земеделското министерство работят по промяна на Закона за рибарство и аквакултури, с които да се предвиди възможността реки да бъдат отдавани за стопанисване на риболовни сдружения, които да се грижат за зарибяването им и да имат право сами да определят цената на билетите. По предложените законови промени се водят разговори и с Националния съюз на ловците и на риболовците.

Законът не е променян почти от 20 години с изключение на "козметичен" ремонт през 2018 г., както и изменения от 2003 и 2006 г., каза изпълнителният директор на ИАРА. В предложените промени Агенцията е ползвала опита на Румъния, Словакия, Словения, Хърватия по отношение на стопанисването на рибния ресурс, който, също както и в България, е изключителна държавна собственост. В Румъния например всички водоеми от вътрешността се стопанисват от местните ловно-рибарски дружинки или сдружения, разказа Георгиев. Тези организации отговарят за определени участъци от реките и имат ангажимент към зарибяването им и охраната. Те имат права и да определят цена на различните билети, в зависимост от това какви видове риби се срещат, дали са благородни или са "плевелни". В момента Агенцията отговаря за всички водоеми във вътрешността на страната, по Дунав и морето. Георгиев отбеляза, че в България сдружения стопанисват само няколко големи язовира - "Копринка", "Сопот", "Дъбника" и "Горен Дъбник" до Плевен. Сред причините за предложените нормативни проблеми е кадровият дефицит и натовареността на служителите на Агенцията, основно в борбата с недобросъвестните рибари.

Повече ли ще се плаща за ловене на риба

Изпълнителният директор на ИАРА посочи, че цената на годишния билет, която е 25 лева, не е променяна от повече от 20 години. Ако сравним с всички страни около нас, цената на нашия билет е най-ниска, като я съотнесем с цената на шарана, пъстървата или на морските риби, излиза, че в България едногодишният билет е горе-долу на цената на един шаран, коментира Георгиев. По думите му е редно тази цена да се индексира, както и цените на всички услуги, предлагани от Агенцията. Индексация е необходима и на цените за стопански риболов. Изпълнителният директор на ИАРА не се ангажира с това колко ще поскъпне билетът, но даде пример с Република Северна Македония, където годишният билет струва между 3 и 4 пъти повече от българския.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Два сигнала за младежи в нетрезво състояние са приети в дежурната част на Районно управление - Шумен днес
В Прищина отбелязват Международния ден на демокрацията, критикуват правителството за нарушаване на демократичните ценности
Безплатен курс за специалност „Здравен асистент“ за безработни организират от болница „Дева Мария“ в Бургас
Министър Росен Карадимов увери, че ЦИК има пълната подкрепа на Министерския съвет, каза Камелия Нейкова
Окръжният съд във Враца постави в ареста обвинен за наркоразпространение 28-годишен мъж
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Сфера
Върховният административен съд остави без разглеждане две жалби на ДПС срещу решения на ЦИК
На преден план
Пернишката фондация "П.У.Л.С." отбелязва четвърт век от създаването си
Основна линия
Рекорден бюджет от 5 300 000 лева за граждански проекти е отделила Столичната община, написа кметът Васил Терзиев
Основна линия
Бус с незаконни мигранти катастрофира на бул. „Ботевградско шосе“ в София
Контекст
Два сигнала за младежи в нетрезво състояние са приети в дежурната част на Районно управление - Шумен днес
Местен фокус
Задържаха над 504 000 заготовки за кутии за цигари и 120 хартиени бобини лента коркофан в района на „Дунав мост 2“ при Видин
На преден план
Земетресение от румънския район Вранча се усети в Русе, няма сигнали за произшествия, щети и пострадали
Сфера
Паметта на загиналите български пилоти заслужава само и единствено уважение и преклонение, а не политически заигравки, написа Слави Трифонов
Основна линия
Президентът Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова ще участват в отбелязването на празника на София – 17 септември
Сфера
Фармацевтите са готови на протести заради приети на първо четене законови промени
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.